فیلم سازی و تدوین کوروساوا

فیلم سازی و تدوین کوروساوا

فیلم سازی و تدوین کوروساوا

آکیرا کوروساوا : ۲۳ مارس ۱۹۱۰ – ۶ سپتامبر ۱۹۹۸ کارگردان، نویسنده، تدوین گر و تهیه‌کننده ژاپنی بود. وی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و مهمترین فیلمسازان تاریخ سینما شناخته می‌شود. او در طول زندگی حرفه‌ای ۵۷ ساله‌اش، ۳۰ فیلم ساخت. آکیرا کوروساوا در حومه توکیو به دنیا آمد. او آخرین فرزند خانواده‌ای پرجمعیت بود، اما وقتی کوروساوا به جوانی رسید، بیشتر اعضای خانواده به زیر چنگال مرگ رفته بودند و خانواده کوچک شده بود. پدر کوروساوا مدیر دبیرستانی وابسته به ارتش ژاپن بود و با درایت و انضباطی سختگیرانه فرزندان خود را تربیت می‌کرد. پدر در عین حال به سینما علاقه‌مند بود و غالباً فرزندان خود را با خود به سینما می‌برد.

سینمای کوروساوا دو بخش بارز دارد: انسجام درونی بافت داستان و استحکام تکنیکی. آکیرا کوروساوا نویسنده‌ای ماهر و در عین حال تدوینگری زبردست بود. او در مورد تدوین خودش گفته: “من خیلی سریع هستم، شاید سریع‌ترین آدم دنیا. خیلی کارها را بلد نیستم اما تدوین کاری است که بلد هستم”. کوروساوا بخش بخش فیلمنامه را با چیره‌دستی تدوین می‌کرد.

 

فیلم سازی و تدوین کوروساوا

 

او معتقد بود که تا وقتی که تمامی جنبه‌های فیلم‌سازی را بلد نباشید نمی‌توانید کارگردان سینما شوید. کارگردان مثل فرمانده در خط مقدّم است. باید از تمام زیر و بمِ ارتش آگاهی داشته باشد، اگر او توانایی رهبری یک‌یکِ بخش‌ها را نداشته باشد، توانایی رهبری همه‌ی آن‌ها را ندارد. در ساختار سینمایی نیز، او در صحنه‌آرایی، فضاسازی، هدایت بازیگران و مونتاژ با مهارتی حرفه‌ای کار کرده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *