انواع فیلم‌کوتاه از نظر مدت زمان

انواع فیلم‌کوتاه از نظر مدت زمان

انواع فیلم‌کوتاه از نظر مدت زمان (مدت نمایش)

فیلم کوتاه به قدمت خود سینما است. در سالهای نخستین پیدایش سینما همه فیلمها کوتاه بودند. در میانه دهه ۱۹۱۰ فیلمهای بلند تبدیل به جریان اصلی تولیدات سینمایی شدند و فیلمهای کوتاه را از عرصه رقابت خارج کردند. امروزه با وجود جشنواره ها،شبکه های کابلی و تلوزیونی و اینترنت و شبکه های مجازی فیلم کوتاه و بخصوص انواع کوتاه تر آن بازار و مخاطبین بسیاری یافته است. فیلم کوتاه نیز همانند سینمای بلند عمده موفقیت خود را مدیون فیلمنامه های قوی و بدیع است و اهمیت فیلمنامه در آن بر کسی پوشیده نیست. اشتباه بزرگی که در مواجهه با فیلم کوتاه باید از آن اجتناب کرد این است که آنرا نسخه کوتاه شده یک فیلم بلند بدانیم. همانگونه که داستان کوتاه، کوتاه شده یک رمان نیست. اینکه یک فیلم چون زمانی کمتر از یک فیلم سینمایی دارد می تواند فیلم کوتاه باشد دلیلی کافی نیست.

 

انواع فیلم‌کوتاه از نظر مدت زمان

یک فیلم کوتاه از مرحله ایده پردازی تا مرحله تولید تفاوت های فاحشی با شیوه ساخته شدن همنوع طولانی تر خود دارد. کما اینکه این تفاوت فقط در حیطه تولید نبوده و در حیطه سبک و روایت نیز تفاوتهای اساسی با یک فیلم بلند دارد. بزرگترین عاملی که معمولا وجه تمایز با سینمای بلند خوانده می شود همانطور که اشاره شد زمان فیلم است.اما آیا فیلمهای کوتاه همگی دارای یک تقسیم بندی هستند؟

چهار گروه متفاوت از فیلم های کوتاه وجود دارد که هر کدام از نظر مدت زمان نمایشی و ساختاری متفاوت هستند.

۱: فیلم کوتاه کوتاه

مدت زمان این فیلم ها بین ۲ تا ۴ دقیقه است. بطور معمول دارای یک تا دو صحنه (یا سکانس) اند و بر مبنای یک کنش دراماتیک واحد روشن و یک بحران.

 

۲: فیلم کوتاه متداول

مدت زمان این فیلم ها بین ۷ تا ۱۲ دقیقه است و حدود ۵ تا ۸ صحنه دارد و بر مبنای یک کنش دراماتیک واحد روشن با یک بحران یا بیشتر.

 

۳: فیلم کوتاه متوسط

مدت این فیلم ها بین ۲۰ تا ۲۵ دقیقه است و حدود ۱۲ تا ۱۵ صحنه اصلی دارد و بر مبنای یک کنش دراماتیک پیچیده تر با بحران های چندگانه.

 

۴: فیلم کوتاه بلند

مدت این فیلم ها بیشتر از ۳۰ دقیقه است و بر مبنای یک کنش دراماتیک پیچیده تر با بحران های چندگانه. و با طرح-ب که به خوبی پرورش یافته و بر آن تاکید شود. دارای حدود ۲۰ تا ۳۰ صحنه اصلی با توجه به طول کلی فیلمنامه.

 

برگرفته از کتاب فیلمنامه کوتاه: فیلم کوتاه از مفهوم تا تولید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *