هفت قانون برای نوشتن فیلم کوتاه

هفت قانون برای نوشتن فیلم کوتاه

هفت قانون برای نوشتن فیلم کوتاه

نوشتن فیلمنامه فیلم کوتاه, یک کارت دعوت عالی برای نویسنده ها است. فیلم کوتاه چیز کمتری از داستان پردازی سینمایی ندارد. در حقیقت نوشتن فیلم کوتاه دقیقا به همان مهارتی احتیاج دارد که نوشتن فیلمنامه به صورت طولی احتیاج دارد؛ اگر چه که فیلم کوتاه باید در مقیاس کوچکتری نوشته شود.  فرصت های پخش تلویزیونی ممکن است محدود باشد، اما بیشتر رسانه ها این فرصت را در اختیار شما قرار می دهند.

فیلم کوتاه قبلاً یک چیز هنری بود. اما اکنون فیلم کوتاه در صنعت فیلم سازی مانند انفجار شده است. با تمام این فناوری های جدید، فیلم کوتاه همچنان در میان عامه ی مردم طرفدارانی دارد چرا که افراد زیادی در حال ساختن آن هستند و آن را در وب سایت ها قرار می دهند. ما درباره ی فیلم کوتاه برای مردم توضیحی نمی دهیم چرا که همه ی افراد حداقل یکی از آن ها را دیده اند.

بسیاری از بهترین نویسندگان و کارگردانان با فیلم های کوتاه شروع کردند. آیا می دانید که ساچا گراواری، نویسنده “ترمینال” سازمان خود را در ایالات متحده تاسیس کرد و سپس یک متن خنده دار برای یک فیلم کوتاه فوق العاده نوشت که برای او سود بسیاری به همراه داشت! آن متن را با استفاده از رویا پردازی و توانایی بالا نوشت؛ اما این یک اتفاق نادر بود ولی اتفاق افتاد. در هر صورت، این یک راه عالی برای توسعه  کار هنری شما و منعطف کردن عضلات نوشتاری شما است. در صورتی که تجربه زیاد نوشتن را نداشته باشید بسیار دلهره آور تراز ویژگی اول است. در هنگام نوشتن فیلم کوتاه هفت قانون وجود دارد که باید در خاطر داشته باشید:

۱- هرچه کوتاه تر بنویسد بهتر است

یک فیلم کوتاه می تواند از پانزده ثانیه تا چهل و پنج دقیقه طول بکشد. تا جایی که میتوانید متن خود را کوتاه تر کنید چرا که متن فیلم اگر کوتاه باشد، تولید آن نیز ارزان ترخواهد بود. اگرچه تکنولوژی دیجیتالی, فیلمسازان را  در تولید فیلم آزاد می گذارد اما تولید فیلم همچنان هزینه بر است.  برای مثال اگر فیلمبرداری شما بیشتر طول بکشد شما باید به گروه همکاران که در اثر فیلمبرداری گرسنه شده اند وعده بیشتر غذا بدهید، پس خیلی سریع فیلمبرداری کنید. هزینه های فیلم کوتاه شما ارزان خواهد شد اگرشما به دنبال  موارد ارزان باشید. علاوه بر آن، اگر می خواهید فیلم کوتاه خود را به جشنواره برسانید، نباید مدت زمان فیلم شما بیش از ۱۰ دقیقه و  متن نوشته بیش از ۸-۷ صفحه باشد چرا که اگر مدت زمان فیلم کوتاه شما بیشتر شود، مورد نقد بیشتری قرار می گیرد و داوران جشنواره دوست دارند تا حد امکان فیلم های کوتاه  بیشتری را تماشا کنند پس  چند دقیقه  زمان دارید تا احساسات واقعی در فیلمتان ایجاد کنید.

۲ـ تمرینات نگارشی را در ذهن داشته باشید.

نکته عالی که درباره نوشتن فیلم کوتاه وجود دارد آن است که آن ها می توانند هر چیزی که شما بخواهید باشند. برگه های باطله ای که به صورت تمرینی از متن خود نوشته اید را دور نیندازید. من متن های نگارشی با صفحاتی که در آن صحنه های تعقیب و گریز و تصادفات اتومبیل وجود داشت را خوانده ام و به نظر نمی رسید که بسیاری از نویسندگان متوجه  بشوند که زمان واقعی فیلمبرداری چقدر است. در حقیقت ، نوشتن  داستان کوتاه , فرصتی برای آگاهی بیشتر از هزینه های آن دسته اتفاقات و رویداد هایی است که در هر سطری از کاغذ نوشته شده است. چشم انداز اسب های سفید که در معرض مهتاب قرار دارند ، مطمئناً در ذهن شما شگفت انگیز به نظر می رسد اما آیا شما دوستان خوبی دارید یا یک متخصص CGI هستید؟ اگر فقط به منابع نسبتاً کمی ​​دسترسی دارید ، اندکی فکر کنید.

« Apricot» نمونه خوبی از فیلم کوتاه است که می توانست با بودجه کم ساخته شود (چنین ارزش تولیدی بی عیب و نقصی را نشان می دهد. من شک دارم که در واقع ارزان بوده است) زیرا در این فیلم شما با دو نفری سر و کار دارید ،که در یک کافه نشسته اند اما در عین حال این فیلم طیف گسترده ای از احساسات را نشان می دهد. در همین راستا ، فیلم کوتاه آسیایی Just a Love Story  که به طور کامل در یک آسانسور فیلمبرداری می شود. درباره ی مکان هایی که جالب و در عین حال کاربردی هستند بنویسید و به دسترسی و کنترل به آن مکان ها، فکر کنید و از پرداختن به مکانهای دورافتاده که نیاز به کیلومتر ها رانندگی دارد، خودداری کنید.

۳- متن نگارشی را بصری کنید

“فیلم یک رسانه بصری است”. “نشان بده ، نگو.” اینها قوانین طلایی فیلمنامه نویسی هستند که مانند معلمان این نکات را گوشزد می کنند. حیرت انگیز است که ببینید متن های نگارشی چقدر حرف برای گفتن دارند. اگر بخواهیم درباره ی داستانی که در فیلم استفاده می شود صحبت کنیم باید بگوییم که در واقع تصاویری هستند که در فیلمسازی استفاده می شود . کم هزینه ترین راه برای گفتن یک داستان, فیلمسازی است . وقتی داستان فیلم کوتاه را می نویسید، توجه به مسائل اقتصادی خیلی مهم است. تصاویر پس زمینه بصری را برای شخصیت های فیلمتان ایجاد کنید. تصاویر بصری را با توجه به خلق و خوی آنها ، حرفه آنها ، وضعیت و غیره به واقعیت تبدیل کنید.  در تاریخچه فیلم”Lunch Date” ، بانو posh قبل از استفاده چنگال, آن را برق می اندازد. این کار چه چیزی در مورد او به شما می گوید؟ توجه داشته باشید که باید به میزان گفت و گو در فیلم کوتاه توجه شود. این فیلم برای کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه اکشن, در مراسم اسکار حاضر شد.

۴-لحظات تکی را پیدا کنید

بهترین فیلم های کوتاه اغلب یک لحظه واحد هستند که بازی می شوند اما آن ها داستانی در قلب خود دارند. منظورم از داستان چیست؟ منظور من یک درگیری است که باید حل شود ، جایی که مشکلی پیش آمده یا شخصیت در معرض خطری است و انتخابی که باید شخصیت اصلی انجام دهد. سعی کنید ضرب العجل یا صدای تیک ساعت را به فیلمتان اضافه کنید.  این کار ضروری نیست اما باعث می شود به تنش فیلم کوتاه شما اضافه شود. فیلم کوتاه On Time نمونه خوبی از یک فیلم کوتاه است که تمام این شرایط را دارد. این فیلم ، داستان یک مرد دل شکسته را روایت می کند که می تواند به آینده نگاه کند و باید بر روی آن برای کشف آینده کار کند.

۵- یک داستان بگویید

همیشه باید سعی کنید یک داستان قانع کننده بگویید. از کاربرد ایده هایی مفهوم محور یا فقط هدف کلی برای شکست قوانین برحذر باشید. فیلم های کوتاه فرصتی عالی برای فشار بر مرزهای کار داستان پردازی سینمایی است ، اما هنوز هم فیلم کوتاه باید مخاطبان شما را از نظر عاطفی درگیر کند. به عنوان یک قاعده کلی ، در یک فیلم کوتاه باید یک قهرمان با یک هدف , یک مانع  و یک دشمن در راه داشته باشد. فیلم  “I love Sarah Jane” را تماشا کنید. این فیلم یک دسته از نوجوانان را در شهر ارواح نشان می دهد, جایی که بزرگسالان در آن به زامبی تبدیل شده اند ، اما در اصل این یک داستان عاشقانه در مورد پسری جوان است که نمی تواند به دختر مورد علاقه اش که از او بزرگتر است برسد.

۶- خواننده را با فیلم درگیر کنید

از آنجا که شما زمان کمی برای تاثیرگذاری بر مخاطب دارید تاثیری که صفحه اول می گذارد بسیار مهم است ، درست همانطوری که مجذوب کردن خواننده در ده صفحه اول متن فیلمنامه بلند بسیار مهم است. پایان نیز بسیار مهم است زیرا بسیار کم اتفاق می افتد که در انتهای فیلم کوتاهی که پایان خوبی ندارد احساس خوشی داشته باشید، بنابراین به سمت یک هدف معنادار و رضایت بخش بروید.

۷- هنگام نوشتن فیلم ها مواظب کلیشه ها باشید

در فیلم کوتاه کلیشه های زیادی وجود دارد و در ساخت فیلم کوتاه بسیار به کار گرفته می شود. چگونه است که همه احساس می کنند نیاز به نوشتن درمورد موضوعاتی مثل مردانی که برای استخدام با یکدیگر دعوا می کنند ، دزدان دریایی ، افرادی که خودکشی می کنند، کودکانی که خود را بی گناه نشان می دهند، روابط محرمانه و غیره دارند. از کاربرد کلیشه ها خودداری کنید مگر اینکه به آن کلیشه  نگاهی تازه داشته باشید .این همان کاری است که فیلم  “The Descendent” انجام می دهد. در این فیلم کوتاه ، یک زن و شوهر  گیج و سردرگم را نشان می دهد که در واقع آن ها از قرار معلوم باید پسر کوچک نازی را بکشند و یکی از آن ها دچار دودلی می شود تا آن جایی که می فهمند پسر یک موجود فوق طبیعی است که مادرش را می ترساند. به جای نوشتن چیزی که از فیلم های دیگر وام گرفته اید ، از آنچه که با آن آشنا هستید و چیزی  که در شما تاثیر گذار و طنین انداز است بنویسید. از گفتن داستان های کوتاه خجالت نکشید، آن ها بهترین وسیله برای ساخت فیلم کوتاه هستند و شما اغلب فرصتی برای گفتن داستان های کوچک به عنوان یک نویسنده حرفه ای نخواهید داشت.

منبع: raindance

توسط: Stéphanie Joalland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *