چطور یک فیلم کوتاه بسازیم

چطور یک فیلم کوتاه بسازیم

چطور یک فیلم کوتاه بسازیم

اگر علاقه به فیلمسازی دارید و می خواهید به عنوان یک فیلمساز کار کنید کاری که باید بکنید یادگیری فن فیلمسازی است. بعد از گذراندن دوره فیلمسازی و یا حتی مطالعه شخصی در مورد روند تولید یک فیلم مهمترین قدمی که باید بردارید ساخت فیلم است. فیلم از نظر زمان طول آن به دسته های متفاوتی تقسیم می شود، یکی از این دسته ها فیلم کوتاه است. به دلایل مهمی پیشنهاد می شود که همواره یک فیلمساز با ساخت فیلم کوتاه شروع کند: البته این به این معنی نیست که حتما باید یک فیلم کوتاه ساخت تا فیلمساز فیلم بلند شد، اساسا فیلم کوتاه و فیلم بلند دو نوع متفاوت از انواع فیلم است. اما می توان گفت که ساخت فیلم کوتاه به فیلمساز کمک می کند که کاملا با فرایند فیلمسازی آشنا شود، بهرحال مدت زمان کمتر و تفاوت در ساختار فیلم کوتاه دستکم از نظر مالی و ریسک آن مقرون به صرفه ست. بعلاوه اینکه امروزه فیلم کوتاه بسیار در سطح جهانی جدی گرفته می شود و شاید بتوان گفت اگر کسی بتواند فیلم کوتاه خوبی بسازد بیشتر راه را رفته است. در اینجا لازم است به این نکته توجه شود که به هیچ عنوان معنی جمله پیشین این نیست که فیلم کوتاه ساختن همواره پله ای ست برای رسیدن به توانایی فیلم بلند ساختن بلکه فیلم کوتاه به شکل مشخص شناسنامه و اعتبار خود را در جهان دارد. شما باید کار خود را با ساخت اولین فیلم کوتاه خود آغاز کنید. در حالی که در ابتدا ممکن است یک کار سخت به نظر برسد، اما شما در واقع نیازی به ساخت یک فیلم کوتاه فوق العاده ندارید که با پیش تولید مناسب، تجهیزات کامل درست شده باشد. در اصل درست کردن یک فیلم جذاب فقط با داشتن ایده های خوب و استفاده از تکنیک های ساده ی فیلمسازی امکان پذیر است.

 

یک متن داستانی بنویسید و برای آن صفحه داستانی (استوری بورد) بکشید

۱ـ برای فیلم کوتاه، به یک ایده فکر کنید .به یک داستان کوتاه فکر کنید که می خواهید در کمتر از ده دقیقه بگویید. روی ایده اصلی تمرکز کنید تا داستان کوتاه خیلی پیچیده نشود. در نظر بگیرید که چه نوع لحنی را برای فیلم می خواهید و آیا این یک فیلم ترسناک، درام یا تجربی خواهد بود.
• به یک اتفاق جالب در زندگی خود فکر کنید و از آن برای فیلمنامه ی خود الهام بگیرید.
• داستان را در نظر بگیرید و این که آیا می توانید داستان را در بودجه ای که دارید انتقال دهید.
۲ـ یک فیلمنامه کوتاه بنویسید. اگر یک فیلمنامه نگار مشتاق هستید، می توانید فیلمنامه خود را بنویسید. فیلم های کوتاه باید یک آغاز، میانه و پایان داشته باشد.یک فیلم ده دقیقه ای باید فقط ۸-۷ صفحه باشد.
۳ـ متن ها را به صورت آنلاین جست و جو کنید. اگر نمی خواهید متن خود را بنویسید، می توانید متن هایی را که افراد دیگر قبلا نوشته اند به صورت آنلاین جستجو کنید. اگرقصد دارید از فیلم نامه دیگران استفاده کنید، حتما برای تهیه مجوز استفاده از آن، به فیلمنامه نویس ان دسترسی پیدا کنید.
• برخی فیلمنامه نویسان، فیلمنامه خود را با هزینه ای کم به شما می فروشند.

۴ـ یک صفحه داستانی (استوری بورد) بکشید. صفحه داستانی مجموعه ای از تصاویر است که به تشریح آنچه در صحنه اتفاق می افتد، می پردازد. این تصاویر نیازی به جزئیات یا هنرمندانه بودن ندارد. اما باید به اندازه ی کافی واضح باشد تا بتوانید ایده خوبی از آن که هر صحنه چه شکلی خواهد بود و چه چیزی در آن صحنه رخ خواهد داد، به دست آورید. ایجاد صفحه داستانی قبل از شروع فیمبرداری نیز به شما کمک می کند تا در طول فیلم بر روی کار خود بمانید و در زمان برای فکر کردن به چیز هایی که به ذهنتان می رسد، صرفه جویی کنید.

 

تکمیل کردن پیش تولید

۱ـ جست و جوی مکان ها. مکان هایی را مطابق با متن پیدا کنید. از چند محل کار یا فروشگاه سوال کنید که آیا می توانید از مکان ها آن ها برای ساخت فیلم کوتاه استفاده کنید. اگر فیلم در داخل خانه برگزار شود، ممکن است بتوانید از آپارتمان یا خانه خود استفاده کنید. اگر فیلمبرداری در خارج از منزل اتفاق می افتد، یک مکان امن و قانونی برای فیلم برداری پیدا کنید.
• گرفتن مجوز برای فیلمبرداری در مکان های خصوصی یا عمومی بعضی وقت ها می تواند هزینه آور و سخت باشد.
۲ـ بازیگرانی را برای فیلم بخوانید. اگر بودجه ای برای استخدام بازیگران حرفه ای دارید، می توانید با یک تماس فیلمنامه را برای بازیگران ارسال کنید و سپس آن ها را برای تستی که برای فیلم برگزار می شود دعوت کنید. اگر فقط سعی در ساخت فیلم کوتاه شخصی خود را دارید، از خانواده و دوستان خود بخواهید که در این فیلم بازی کنند، این راهی آسان و مقرون به صرفه برای انتخاب بازیگران فیلم شماست.
• به دنبال بازیگرانی باشید که بتوانند نقش را در این فیلم درست اجرا کنند. فیلمنامه را به آن ها بدهید و از آن ها بخواهید که خطوطی را برای شما بخوانند تا ببینید آیا می توانند مناسب برای آن نقش باشند.
۳ـ عوامل فیلمسازی استخدام کنید. آن ها در مورد جنبه های مختلف فیلم کوتاه از جمله فیلمبرداری ، تولید، نور پردازی، ویرایش و صدا به شما کمک می کنند. با توجه به بودجه شما، ممکن است شما بتوانید حرفه ای ها را استخدام کنید یا ممکن است برخی نقش ها را خودتان بر عهده بگیرید.
• اگر بودجه ندارید، از دوستانی که علاقه مند به ساخت فیلم هستند، بخواهید که به طور رایگان روی فیلم کار کنند.
۴ـ تصویری به عنوان فیلم کوتاه درست کنید. تجهیزات فیلمبرداری را خریداری یا اجاره کنید .برای فیلمبرداری فیلم کوتاه، برای ضبط صدا به یک دوربین،چند چراغ و چیزی که صدا را ضبط کند احتیاج دارید. تجهیزات فیلمبرداری را انتخاب کنید که پاسخگوی نیاز و بودجه ی شما باشد. اگر بودجه کمی دارید، معمولا می توانید یک دوربین دیجیتالی را با قیمت کمتر از ۲ میلیون پیدا کنید حتی می توانید از دوربین موجود در تلفن خود استفاده کنید. اگر بودجه بیشتری دارید، می توانید از یک دوربین DSLR گرانتر استفاده کنید.
• اگر می خواهید نماهای ثابت بگیرید، باید یک سه پایه داشته باشید.
• اگر در طول روز نما می گیرید، می توانید از منبع نور خورشید استفاده کنید.
• در صورت نور پردازی در داخل باید نور و چراغ تهیه کنید.
• برای صدا می توانید از یک میکروفون گران قیمت استفاده کنید یا می توانید میکروفون های ارزان تری که صدای اطراف را ضبط می کند یا میکروفون های کوچک بی سیم را انتخاب کنید.

 

فیلمبرداری فیلم

۱- صحنه فیلم را تمرین کنید. پس از ورود بازیگران به مجموعه، با آنها به خواندن ابتدایی فیلمنامه بپردازید. سپس بازیگران صحنه را برای ایفای نقش هدایت کنید، به بازیگران بگویید که شما می خواهید چه کاری انجام دهند، چگونه با محیط ارتباط برقرار کنند، و به آنها هر گونه تغییراتی را که می خواهید در بازی آن ها ببینید، بگویید.
• این روند به” میزانسن” یا هدایت کردن صحنه معروف است. خواندن فیلمنامه می تواند در هر نقطه انجام شود، اما شما باید سعی کنید این کار را در محل فیلمبرداری انجام دهید.
۲ـ لباس مناسب بازیگران را بپوشانید. اگر این نقش به نوع خاصی از لباس یا آرایش نیاز ندارد، می توانید قبل از شروع تصویر برداری مطمئن شوید که بازیگران شما در شخصیتی که می خواهند بازی کنند، هستند. بعد از این که دوباره صحنه را خواندید، به بازیگرانتان لباس هایی که احتیاج دارند را بدهید.
• اگر بازیگران مجبورند یک مورد فرهنگی یا مذهبی مانند حجاب بپوشند، حتما درباره ی آن مطالعه کنید.
• اگر بودجه کافی ندارید، می توانید از بازیگران بخواهید تا لباس ها را از کمد خود تهیه کنند، اما اطمینان حاصل کنید که آنچه پیدا می کنند، با نظر شما یکسان است.
۳ـ صحنه ها را تبدیل به فیلم کنید. صفحه داستانی که قبلا ایجاد کرده اید به شما یک شات لیست می دهد. در حول برنامه های بازیگر کار کنید و از روز هایی استفاده کنیدکه مکان فیلمبرداری برای شما رایگان است. اگر به یک مکان خاص دسترسی دارید سعی کنید در آنجا تا می توانید صحنه های بسیاری را که ممکن است، فیلمبرداری کنید. این کار باعث صرفه جویی در وقت شما می شود و مانع بازدید مجدد از مکان های فیلمبرداری می شود.
• نیازی به فیلمبرداری فیلم به ترتیب زمانی نیست. می توانید هر صحنه ای را که ساده ترین کار را دارد، فیلمبرداری کنید. سپس در مرحله بعد آن ها را فیلمبرداری کنید.
• برای صحنه های بیرون از خانه برنامه ریزی کنید، به خصوص اگر هوای خاصی را در ذهن دارید، مانند یک روز تاریک و بارانی یا یک بعد از ظهر روشن و آفتابی.
۴ـ تمرکز روی تصاویر. از آنجا که فیلم شما کوتاه است، روایت گاهی اوقات کمتر از تصاویری که به تماشاگر نشان می دهید، اهمیت خواهد داشت.
• اطمینان حاصل کنید که تصویر در حال فوکوس است و هیچ مانعی ایجاد مشکل در فیلمبرداری نمی کند.
۵ـ پس از پایان فیلمبرداری از بازیگران و همکاران سپاس گزاری کنید. پس از فیلمبرداری تمام صحنه ها در استوری بورد خود، می توانید فیلم را برای ویرایش به پس تولید ارسال کنید. از همه کسانی که در این فیلم کار کرده اند تشکر کنید و به آن ها بگویید که پس از پایان فیلم با آن ها تماس خواهید گرفت.
• شما می توانید از همه به عنوان یک گروه بزرگ تشکر کنید یا می توانید این کار را در گروه های کوچک تر انجام دهید، مانند: بازیگران، گروه لباس و طراحان مجموعه و غیره.
• اگر با مشکلی نظیر تغییرات غیر منتظره آب و هوا مواجه شدید یا مدت زمان طولانی تر از حد انتظار پیش آمد(در زمان تعیین شده ی انجام پروژه)، می توانید بعداً با یک مهمانی پیتزا از آن ها تشکر کنید.

ویرایش فیلم

۱ـ فیلم را در نرم افزار ویرایش فیلم بارگذاری کنید. فایل های ویدیویی را در نرم افزار ویرایش ویدیو بارگذاری کنید. هر صحنه را در فایل یا پوشه ها ترتیب دهید تا به سرعت به فایل های ویدیویی دسترسی پیداکنید. این کار به شما کمک می کند تا از انتقال و سازماندهی پرونده ها ، شروع به برش و ویرایش آن ها کنید.
• نمونه هایی از نرم افزار های ویرایش ویدیو عبارت اند از: final cut, Avid pro, windows movie maker.
• برنامه ای را انتخاب کنید که استفاده ازآن آسان باشد و بتوانید نوع دقیق ویرایش مورد نیاز شما را انجام دهد.

۲ـ تدوین ابتدایی را انجام دهید. شروع به قرار دادن عکس ها به ترتیب زمانی کنید. آن ها را مرور کنید. در طول مسیر حرکت کنید و استمرار و جریان را بررسی کنید. در طول برش اولیه شما میتوانید مطمئن شوید که داستان معنی دارد.
• هنگام تماشای فیلم به قسمتهایی که در جریان اصلی فیلم اثر ندارند، توجه داشته باشید. بعداً می توانید آن را سازماندهی مجدد کنید. در بعضی موارد شاید مجبور شوید صحنه را مجدداً فیلم بگیرید.
۳- صدا اضافه کنید. صدای گفتگوی بازیگران را اضافه کنید و آن را با فیلم مطابقت دهید. همچنین شما برای اضافه کردن هر موسیقی یا جلوه های صوتی مورد نظر، به خودتان زمان بدهید.
• جدا کردن صداها و جلوه های صوتی (افکت) از تصاویر، مهم است. با این کار به شما امکان می دهد مواردی مانند میزان صدا را بدون تاثیرگذاری در ویدیو تنظیم کنید
• هنگامی که مردم صحبت می کنند، موسیقی و صدای پس زمینه را با صدای کمتری در فیلم بگذارید. اگر آن ها خیلی بلند باشد، صدای بازیگران را نخواهید شنید.
۴ـ صحنه ها را تحلیل و محکم سازی (tighten up) کنید. پس از ویرایش فیلم به صورت مناسب، آن را با تهیه کننده و دیگر ویرایشگران مرور کنید . بازخورد و نقد مردم را بگیرید و بعد برگردید و فیلم را دوباره ویرایش کنید. در ویرایش دوم تمرکز بر جریان اصلی فیلم و سرعت و ریتم آن داشته باشید.
• روش های ویرایش مانند محو کردن را به صحنه های انتقال، پیاده سازی کنید.
• اگر صحنه ای احساس ناشایست یا کندی می کنید، می توانید با افزودن “برش میان” گفتگوی بازیگر، گفتگو را منسجم و محکم کنید.

۵ـ فیلم را مرور کنید و یک تدوین نهایی ایجاد کنید. بعد از این که فیلم را جمع و جور کردید، آخرین بار فیلم را با تهیه کنندگان ، ویرایشگران ، کارگردانان مرور کنید. نظرات نهایی را در موارد جزئی دیگر که باید اضافه یا تغییر داده شود یا مواردی که ممکن است هنگام ویرایش رخ داده باشد، دریافت کنید.
• وقتی همه افراد تولید کننده فیلم درباره محصول نهایی به توافق رسیدند، می توانید فیلم کوتاه خود را به مردم نشان دهید.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *